Des que es va instaurar la democràcia a Espanya, i comptant amb la nova Ministra de Sanidad Dolors Montserrat, hi ha hagut un total de 16 ministres “catalans”. Poso la paraula catalans entre cometes perquè, alguns d’aquests ministres, no són nascuts a Catalunya, tot i que hi han passat la major part de la seva vida i és on han fet carrera política.

El primer de tots, que va formar part del Govern presidit per Adolfo Suárez, va ser Eduard Punset, que va ser Ministro para las Relaciones con las Comunidades Europeas durant 5 mesos (setembre 1980-febrer 1981).

Amb el president Leopoldo Calvo-Sotelo també va haver-hi un ministre català: Federico Mayor Zaragoza. Va ser Ministro de Educación y Ciencia només 1 any (desembre 1981-desembre 1982).

Felipe González va ser qui més ministres catalans va tenir, un total de 5, que ordeno cronològicament:

  • Narcís Serra. Ministro de Defensa (desembre 1982-març 1991). A més, va ser Vicepresident del Govern de març de 1991 a juny de 1995
  • Ernest Lluch. Ministro de Sanidad y Consumo (desembre 1982-juliol 1986)
  • Joan Majó. Ministro de Industria y Energía (juliol 1985-juliol 1986)
  • Josep Borrell. Ministro de Obras Públicas, Transportes y Medio Ambiente (març 1991-maig 1996)
  • Jordi Solé Tura. Ministro de Cultura (març 1991-juliol 1993)

José María Aznar va tenir 3 ministres catalans:

  • Josep Piqué. Ministro de Industria, Energía y Turismo (maig 1996-abril 2000), Ministro Portavoz del Gobierno (juliol 1998-abril 2000), Ministro de Asuntos Exteriores y de Cooperación (abril 2000- juliol 2002), Ministro de Ciencia y Tecnología (juliol 2002-setembre 2003)
  • Anna Birulés. Ministra de Ciencia y Tecnología (abril 2000-juliol 2002)
  • Julia García-Valdecasas. Ministra de Administraciones Públicas (setembre 2003-abril 2004)

José Luis Rodríguez Zapatero va tenir 4 ministres catalans:

  • José Montilla. Ministro de Industria, Turismo y Comercio (abril 2004-setembre 2006)
  • Joan Clos. Ministro de Industria, Turismo y Comercio (setembre 2006-abril 2008)
  • Carme Chacón. Ministra de Urbanismo y Vivienda (juliol 2007-abril 2008), Ministra de Defensa (abril 2008-desembre 2011)
  • Celestino Corbacho. Ministro de Trabajo e Inmigración (abril 2008-octubre 2010)

Rajoy, de moment, ha tingut dos ministres catalans:

  • Jorge Fernández Diaz. Ministro del Interior (desembre 2011-novembre 2016)
  • Dolors Montserrat. Ministra de Sanidad des de novembre 2016.

[Aquest post forma part del “Projecte 365”].

Anuncis